3 listopada 1869 roku nastąpiło otwarcie szkoły w Kleszczowie w drewnianym budynku przy ul. Gliwickiej 25.
Zajęcia prowadził po polsku Pan Teofil Skorupka, a słuchało go 58 uczniów.
Wcześniej dzieci uczyły się w Rudnie, Bojszowie oraz w Rzeczycach. 25 stycznia 1945 w zawierusze wojennej Armia Radziecka spaliła budynek szkoły przy ul. Gliwickiej. 5 kwietnia 1945 szkoła przeniosła się do przybudówki pod numer 16, nadal przy ul. Gliwickiej. Nauka odbywała się w skrajnie trudnych warunkach: bez podręczników, papieru, zeszytów, ołówków. Uczyło się tam 123 uczniów. 3 września 1946 nastąpiło rozpoczęcie nauki w budynku przy ul. Kozielskiej 46. Nowa siedziba składała się z dwóch izb lekcyjnych z ławkami i tablicą pożyczoną z Rudzińca, kancelarii oraz mieszkania dla nauczyciela. W klasach 1-6 uczyło się 102 uczniów. Starsze dzieci uczęszczały do szkoły w Rzeczycach.
W 1948 roku zapadła decyzja o powstaniu szkoły w Kleszczowie przy ul. Szkolnej 23, w co zaangażowała się cała społeczność wsi. Uroczyste otwarcie placówki nastąpiło w maju 1951 roku. Szkoła miała troje nauczycieli, w tym pierwszego jej kierownika, Pana Feliksa Zarzyckiego. Pod ich opieką znalazło się 99 uczniów. Później dołączyły do nich także przedszkolaki. W szkole zorganizowano huczny jubileusz jej 10-lecia. Wydarzeniem było zatrudnienie nowego dyrektora, Pana Wiesława Sobeckiego, który przez 20 lat swej pracy bardzo unowocześnił podległą sobie placówkę.
Po reformie edukacji szkoła stała się ośmioklasowa. Uczyło się w niej ponad 100 dzieci. Dużą inwestycją tej dekady było wybudowanie domu nauczyciela, do dziś stojącego na szkolnym terenie. W latach 80-tych, w których pracę zaczynało wielu z pracujących obecnie nauczycieli, na czele zespołu stanął w 1985 roku Pan Marek Marzec.
Lata 90-te to w naszej szkole czas wielkich remontów i zmian, dokonanych dzięki pomocy rodziców i dotacjom gminnym. Dyrektorem zostaje Pan Bronisław Białoń, a następnie Pani Małgorzata Grecka, pełniąca tę funkcję do dziś.
Rok 1999 owocował reformą szkolnictwa. Zlikwidowane zostają 8-klasowe szkoły podstawowe, a w ich miejsce powołuje się gimnazja. Skutkiem tego w 2001 roku uczniowie po raz pierwszy pisali sprawdzian kończący szkołę podstawową. Od tego roku absolwentami stają się już uczniowie kończący klasę 6-tą. W 2008 roku posadzono drzewko papieskie, rośnie ono dumnie przed murami placówki. W roku 2009 pierwszy raz pojawiły się w szkole sześciolatki. W 2010 roku szkoła zyskała piękny plac zabaw, z którego mogą korzystać wszystkie dzieci.
60-lecie naszej szkoły szkoły 20-21 maj 2011 r.
Przygotowania do uroczystości trwały bardzo długo i byli w nie zaangażowani wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie, ich rodzice oraz Ci, którzy są ze szkołą związani emocjonalnie i uważają się za jej przyjaciół. Ogłoszono konkurs plastyczny: na pamiątkowe logo, „Szkoła za 60 lat”, literacki wspomnienia o szkole, wiersz o mojej szkole. Pusty korytarz szkolny wypełniał gwar głosów tych wszystkich, którzy pracowali dla uświetnienia uroczystości. Wreszcie w dniu obchodów cała szkolna społeczność zgromadziła się w sali gimnastycznej naszej szkoły.
Zobacz album z przygotowań do uroczystości
21 maja 2011 roku w naszej szkole rozpoczęły się uroczystości 60-lecia istnienia placówki. Połączono je z otwarciem Izby Pamiątek i uroczystym posadzeniem pamiątkowego klonu pospolitego odmiana kulista (Acer platanoides).
W tym dniu przyjechali zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się:
– wójt Gminy Rudziniec Krzysztof Obrzut,
– z-ca Dyrektora Delegatury Gliwice Śląskiego Kuratorium Oświaty Elwira Szczerba,
– przewodniczący Rady Gminy Bernard Kukowka,
-inspektor so spraw oświaty w Gminie Rudziniec Brygida Gomolla,
– przedstawiciel Nadleśnictwa Rudziniec,
– sołtysi Bogumiła Mydłowiecka ,Wrobel, Sylwester Olbrich
– dyrektorzy szkół Ewa Nowicka, Ewa Borkowska-Pankowska, Ewa Dorman, Dorota Styś przedstawiciele władz oświatowych naszego miasta, związków zawodowych oraz absolwenci z Polski i zagranicy.
-najstarsza mieszkanka Kleszczowa Maria Moczygęba , Maria Borszcz
Nie zabrakło emerytowanych nauczycieli, obecnych pracowników, rodziców i uczniów.
Imprezę rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Grecka, a następnie o głos została poproszona pani dyrektor Elwira Szczerba z Kuratorium Oświaty i pan wójt Gminy Rudziniec Krzysztof Obrzut. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Akademię przygotowały nauczycielki: Joanna Nowińska i Agnieszka Kwiatkowska .Wystąpili w niej uczniowie z klas IV-VI, prezentując ciekawy program nawiązujący do lat 50- 90-tych i obecnych, przedstawiające komiczne scenki z życia uczniów, szkoły i kraju, Karol Ochman-Milarski wyrecytował napisaną przez siebie „Odę
do nauczycieli”. Na zakończenie uroczystości do sali „wjechał” potężny tort z efektami świetlnymi i odśpiewano sto lat Po część artystyczną wszyscy zaproszeni gości zostali poproszenie na otwarcie „Izby pamiątek” a następnie na wspólne posadzenie pamiątkowego drzewka.
Zobacz album z uroczystej akademii
Po wspaniałej akademii wszyscy udali się do szkoły jubilatki, gdzie mogli obejrzeć przygotowane ekspozycje:
– wystawa plastyczna uczniów i absolwentów szkoły
– wystawa „Dawna klasa”, na której wielu absolwentów rozpoznało na starych zdjęciach siebie i swoich dawnych wychowawców
-wystawa szkoła „Wczoraj i dzisiaj”
-wystawa „Szkoła za 60 lat”
– wystawę kronik, dyplomów i pucharów szkolnych
Przybyli goście, z kraju i zza jego granic, sympatycy i przyjaciele szkoły wpisywali się do pamiątkowej księgi. Miłym i wzruszającym wspomnieniom nie było końca.
Zobacz album zwiedzanie szkoły i wystaw
22 maja 2011 roku rozpoczęliśmy drugi dzień obchodów jubileuszu naszej szkoły .Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14.00 mszą świętą pod przewodnictwem proboszcza o. Mariusza Wardęgi. W mszy poświęconej uczniom, absolwentom, nauczycielom i pracownikom szkoły uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, pracownicy, rodzice, absolwenci i mieszkańcy Kleszczowa. Po mszy w uroczystym pochodzie wszyscy udali się na plac przy szkole. Pani dyrektor przywitała wszystkich przybyłych gości, póżniej zabrał głos wójt Gminy Rudziniec Krzysztof Obrzut i przewodniczący Rady Gminy Rudziniec pan Bernard Kukowka .Wielką niespodzianką okazał się prezent –pieniądze na docieplenie budynku i wymalowanie elewacji szkoły. Następnie odbyła się akademia poświęcona historii naszej szkoły i zbliżającemu się „Dniu Matki”.Wystąpili w niej uczniowie klas 0-III. Uroczystość przygotowały nauczycielki H. Marzec, I. Konopka, G. Marciniak. Po oficjalnej uroczystości rodzice i uczniowie brali udział w licznych konkursach., wysłuchali występu zespołu szkolnego „Bim-bam”, występu zespołu muzycznego naszych absolwentów. Mogli zakupić pamiątkowe pocztówki, brać udział w loterii fantowej, poczęstować się kawą, herbatą i pysznym ciastem przygotowanym przez rodziców.
Zobacz album z drugiego dnia uroczystości
Oprócz specjalnej pieczątki wykonanej według projektu uczniów, przygotowaliśmy księgę absolwentów, pamiątkowa pocztówkę z Kleszczowa, folder okolicznościowy.
Następny taki jubileusz….już niedługo!
Opracowała: Małgorzata Grecka
Pocztówka z Kleszczowa
Pocztówka wydana z okazji 60-lecia Pocztówka z przed II wojny światowej